Izložba “Političko besedništvo kroz vekove”

Izložba „Političko besedništvo kroz vekove“ otvorena je u ponedeljak, 9. aprila, u galeriji Radio-televizije Srbije. Posetioci će imati mogućnost da vide dela ličnosti koje su u teoriji besedništva predstavljene kao izuzetni govornici, kao i besede koje su bile značajne u prelomnim istorijskim trenucima. Ona predstavlja uvod u četvrti seminar „PR dani“, koji će trajati do 12. aprila na Fakultetu političkih nauka. Autor izložbe i organizator seminara je PR tim Fakulteta političkih nauka.

„Ovi mladi ljudi svojim radom, stalnim zalaganjem u organizovanju konferencija, okruglih stolova, edukativnih tribina značajno utiču na sliku koju mediji imaju o Fakultetu. PR tim Fakulteta političkih nauka jedini je organizovan tim u Srbiji koji se bavi odnosima sa javnošću, a čine ga isključivo studenti. Ovom izložbom iskazali su svoju kreativnost i ukazali na značaj reči kroz istoriju“, rekao je dekan Fakulteta političkih nauka Ilija Vujačić.

„Sve civilizacije u kojima je besedništvo bilo razvijeno, iščezle su. Jedino će srpski oblik života da propadne pre nego što razvije besedništvo ili civilizaciju“, naglasio je Aleksandar Tijanić, generalni direktor RTS-a. „Duboko žalim što neki ljudi imaju sposobnost govora, a još više žalim što neki političari imaju sposobnost besedništva, ako razumete tu malu igru reči. Danas je tanka linija između elokvencije i verbalne delikvencije“, smatra on.

Na izložbi su hronološki prikazani značajni govori od antičkog do savremenog doba. „Neki od njih, održani pre više stotina godina, mogu zvučati kao da ih slušamo danas. Ovo je naša agora gde večeras možemo da raspravljamo kako su reči korišćene kao mač, kao opijum za zavođenje, ili kao melem“, napomenula je Senka Ignjatović, PR menadžer Fakulteta političkih nauka.

Postavku izložbe, između ostalog, čine besede Džona Kenedija, Čerčila, Demostena, Pere Todorovića i Margaret Tačer. Posetioci će imati priliku da je pogledaju do 12. aprila.