Početna U FokusuKonferencije Kurs Komparativni medijski sistemi

Održan kurs za doktorske studente COMPARATIVE MEDIA SYSTEMS

Inter-Univerzitetski centar, Dubrovnik

2-5 april, 2012

Na Inter-Univerzitetskom centru u Dubrovniku  pokrenut je   novi kurs  Komparativni medijski sistemi namenjen doktorskim studentima.   Kurs je proizašao iz  komparativnog istraživačkog projekta  UNESCO indikatori medijskog razvoja, koji zajednički rade Centar za istraživanje medija i komunikacije Fakulteta političkih znanosti Univerziteta u Zagrebu, Centrar za medije i medijska istraživanja Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Beogradu i  Makedonski institut za medije iz Skopja.

Pokretači i direktori kursa su prof. dr Zrinjka Peruško, FPZ,  prof. dr  Snježana Milivojević, FPN, prof. dr  Slavko Splichal, Univerzitet u Ljubljani i  prof.dr Carmen Ciller, Universidad Carlos III de Madrid.

Kurs Komparativni medijski sistemi pokrenut je sa ciljem da se podstaknu uporedna istraživanja  savremenih procesa   koji oblikuju medijske sisteme i načina na koji medijski sistemi, povratno, deluju na društvo. Ove godine učestvovalo  je deset doktoranata iz različitih zemalja, a planirano je da  svake godine  u fokusu bude  jedna  tema značajna za uporedno proučavanje medija.

Ovogodišnja tema bila je razvoj medijskih sistema u novim demokratijama Jugoistočne Evrope.  Analizirano je pet  strukturnih područja u kojima se definišu medijski sistemi: mediji i tržište (vlasnička struktura, koncentracija medija, ponašanje publike), mediji i država (javne politike, regulativa, politički paralelizam), mediji kao platforma za demokratski dijalog (medijski pluralizam i raznovrasnost) , profesionalizacija novinara i medija i razvoj tehnološke infrastrukture za rad medija.  Razmatrane su sličnosti i razlike medijskih sistema u post-socijalističkim zemljama   kao i različiti pristupi u  novijim komparativnim medijskim studijama.

Istraživački izveštaj o UNESCO indikatorima medijskog razvoja za Srbiju  dostupan je na: