Početna Studije II i III stepenaDoktorske studijeStudije kulture i medijaPrva godina studija Politička antropologija, istorijsko nasleđe i modernizacija Balkana

Politička antropologija, istorijsko nasleđe i modernizacija Balkana

• Studijski program: Doktorske studije politikoloških nauka – Studije kulture i medija
  • Vrsta i nivo studija: doktorske akademske studije
  • Nastavnici: prof. dr Čedomir Đ. Čupić, doc. dr Slobodan G. Marković, prof. dr Trgovčević- Mitrović Ljubinka
  • Broj ESPB: 10
  • Status predmeta: Izborni
  • Broj časova aktivne nastave predavanja: 5 SIR: 2
  • Metode izvođenja nastave: Predavanja i vežbe
  • Skinite specifikaciju predmeta

Cilj Predmeta

Upoznavanje sa teorijama i istorijskom praksom konstruisanja, upotrebe i vrednostima istorijskog nasleđa i istorijskog sećanja. Studenti treba da steknu dublji uvid u antropološke karakteristike i probleme naroda Balkana. Analiziranjem etničkog, verskog i nacionalnog identiteta, osnivačkih mitova, nacionalne ikonografije, oblika organizovanja zajednica i društava, dominantnih političkih vladavina i polnih odnosa pokazaće se sličnosti i razlike, susreti različitih viđenja i življenja, prihvatanja i sukobljavanja, odnosno život ljudi na Balkanu. Upotrebom komparativno-istorijskog i međukulturnih metoda produbiće se uvidi u pitanja društvene organizacije, identiteta, pola i politike u modernom i savremenom Balkanu.

Ishod Predmeta

Osposobljanje za analizu odnosa prema prošlosti, suočavanja sa njom i racionalizaciju njenog trajnog prisustva, koje, zavisno od društvenih okolnosti, može imati modernizacioni ili antimodernizacioni karakter. Dubljom antropološkom analizom, studenti će steći uvid u uzroke, razloga i motive savremenih događanja i problema u Balkanskim zemljama.

Sadržaj Predmeta

Teorijska nastava:

Istraživanje kolektivnih identiteta u modernim nacionalizovanim  društvima otvorilo je pitanje udela istorijskog nasleđa i istorijskog sećanja kao njegovog sastavnog dela. Uočljivo je da je istorijska argumentacija osnova u političkim i ideološkim raspravama, posebno u državama ili nacijama u nastajanju u kojima “istorijski inženjering“ u prošlosti traži sisteme vrednosti vladajuće političke elite i ideologije. To objektivno ili konstruisano istorijsko nasleđe, sa svojim imaginarnim (mesto rođenja/nastanka nacije, mitovi) ili konstruisanim simbolima (zastava, himna, grb) utkano je u ideologije, određuje sistem vrednosti, odnos prema drugom i sl. U autoritarnim režimima iskazuje se kao monolit koji ograničava građanske slobode i usporava modernizaciju, dok je u otvorenim društima deo tradicije ili ideologije, takođe sa prisutnom političkom (zlo)upotrebom. Posebnu pažnju ima Balkan, kao prostor bogat istorijskim nasleđem ali i utilitarnim političkim konstrukcijama prošlosti, Prostor i vreme na Balkanu, Predruštvena struktura Balkana, Plemena i poglavištva na Balkanu, Zadruga i zadrugarstva na Balkanu, Religije na Balkanu, Nacionalni identitet i osnivački mitovi na Balkanu, Mitovi junaštva i herojstva na Balkanu, Imperije i Balkan, Hajdučija i uskočija na Balkanu, Države i državna organizacija na Balkanu, Tradicionalizam, autoritarizam i modernizacija na Balkanu, Političko ubistvo i politika na Balkanu, Društvena struktura na Balkanu poznog modernog doba, Zapadne percepcije Balkana,  Postoji li balkanska civilizacija.

Osnovna:

1. Maurice Halwbach, The Collective Memory, New York 1980;
  2. Pierre Nora, Les Lieux de Mémoire, Paris 1992 (Realms of Memory, Rethinking the French Past, I-III), New York 1996;
  3. Hayden White. Metahistory, The Historical Imagination in Nineteenth century Europe, Baltimore 1973;
  4. Filip Arijes, Eseji o istoriji smrti na zapadu, od srednjeg veka do naših dana, Beograd 1989;
  5. Todor Kuljić, Kultura sećanja, Beograd 2006;
  6. Nenad Makuljević, Nacionalna ideja i vizuelna umetnost u Srbiji XIX veka, Sistem evropske i srpske vizuelne kulture u službi nacije, Beograd 2006;
  7. Frances Yates, The Art of Memory, Pimlico, London 2005.
  8. Čedomir Čupić, Slobodan Marković, Hrestomatija,  (Izbor iz radova: Robert Lee Wolff, L.S. Stavrianos, Jovan Cvijić, John Leampe, Marvin J. Jackson, Tomas Richard Shanon, Ted C. Lewellen, Vera Erlich, Čedmil Mijatović, Mosely, Michael Palairet, Gerhad Gezeman, Donald V. Kurtz, Jiri Louda, Michael Maclagan, Carl J. Friedrich, Zbigniew K. Bzezinski, Alen Grorišar, Žan Delimo, Garth Massey, Karen Hahn, Duško Sekulić, Sabrina P. Ramet, Josip Antolović, Darko Tanasković, Eugen Verber, R. Popović, Đuro Šušnjić, Peter F. Sugar, Adrian Hastings, Božidar Jezernik, R. W. Seaton-Watson, Vladimir Dvorniković, Milica Bakić-Hayden, Marija Todorova, Marija Bucur, Diana Mishkova, Hugh Poulton, Romilly Jenkins, Radovan Samardžić, Albert Sonnichsen, Duncan M. Perry, Slobodan Marković, Vladimir Dedijer, Konrad Bercovici, Roderic H. Davison, Elli Scopetea, David A. Norris, Traian Stoianovich, Stvan Pavlović), Fakultet političkih nauka, Beograd 2008.

Ocena znanja

• usmeni ispit 40;