Početna Studije II i III stepenaDoktorske studijeStudije politikologijeIzborni blok 1 Opšta teorija politike i savremena politička filozofija

Opšta teorija politike i savremena politička filozofija

• Studijski program: Doktorske studije politikologije
  • Vrsta i nivo studija: doktorske akademske studije
  • Nastavnici: Prof. dr Dragan Simeunović i prof. dr Boško Telebaković
  • Broj ESPB: 10
  • Status predmeta: Izborni
  • Broj časova aktivne nastave predavanja: 5 SIR: 2
  • Metode izvođenja nastave: Predavanja i vežbe
  • Skinite specifikaciju predmeta

Cilj Predmeta

Budući da usmerenje za Političku teoriju predstavlja esenciju studija političkih nauka. Cilj predmeta je da završenim studentima političkih i drugih društvenih nauka omogućuje najprodubljenija saznanja iz domena opšte političke teorije kao savremene, sveobuhvatne i generalne teorije pomoću kojih postižu naučne sposobnosti i razvijaju kreativne sposobnosti za poimanje politike sa najviših naučno-teorijskih vrhova, a ujedno ih osposobljava da realizuju svoj rad na disertaciji i u okviru neke od posebnih političkih teorija. Takođe, cilj predmeta je upoznavanje s osnovnim problemima filozofije politike.

Ishod Predmeta

Produbljivanje znanja iz opšte političke teorije i osposobljavanje studenta kvalitetno i kritičko teorijsko promišljanje o generalnom predmetu nauke o politici, kao i o svim relevantnim tangentnim oblastima u okvirima svoje delatnosti.

Sadržaj Predmeta

Teorijska nastava:

Značaj opšte teorije za političku nauku, Razlikovanje opšte političke teorije od posebnih teorija, Uslovi izmene teorije, Uloga teorije u odredjivanju opšteg predmeta nauke, Politika kao umetnost iluzije, Hermaneutička metoda kao uporište opšte političke teorije, Stari i novi problemi istorizma i opšta politička teorija, Alhemija Policymaking-a, Nasilje i sakralnost kao obeležja novih nacionalnih država, O kraju ideologije, Pojam slobode u okviru savremene nauke o politici, Političke i naučne implikacije autopoiesis-teorija, Učenja o rizičnom društvu kao deo opšte političke teorije; Filozofija politike u sklopu disciplina koje su posvećene proučavanju politike; Sloboda kao princip koji okuplja pojmove filozofije politike. Nužnost, slučajnost, mogućnost i sloboda. Istina, znanje, smisao, vrednost i sloboda; Istorija kao poprište moguće slobode; Čovek kao problem filozofije politike; Problem dobrog života. Slobodno vreme i udobni okovi. Pitanje pravih interesa i potreba; Politika i moral. Savest i dostojanstvo. Problem nasilja; Politika, pravo i pravda: Politika i kultura; Društvo. Pitanja u vezi religije i nacije; Sloboda i javnost. Problemi ideologije, političke propagande i marketinga; Pristupi državi; Osvajanje i održavanje moći. Odnos vlasti i građana i Sloboda i sigurnost, jednakost, bratstvo. Stalna otvorenost filozofije politike.

Osnovna:

1. Almond, G. , A Discipline Divided. Schools and Sects in Political Science. London. Sage. 1990;
  2. Baynes, K, (Ed.), After Philosophy. End or Transformation?, Cambridge/Mass., MIT Press., 1987;
  3. Beneyto, J.M., Politische Theologie als politische Theorie. Eine Untersuchung zur Rechts- und Staatstheorie Carl Schmits, Berlin, Duncker &Humbolt, 1983;
  4. Beyme, Klaus von, Der Vergleich in der Politikwissenschaft, München, Piper, 1988;
  5. Beyme, Klaus von, Postmoderne und Politische Theorie, PVS, 1989, (s. 209 – 229);
  6. Brecht, A., Politische Theorie. Die Grundlagen politischen Denkens im 20. Jahrhundert, Tübingen, Mohr, 1999;
  7. Bühl, W., Theorie und Paratheorie. u. G.Albrecht (Ed.), Soziologie, Opladen, Westdeutscher Verlag, 1973, (s. 48 -67);
  8. Habermas,J., Kleine politische Schriften I – IV, Frankfurt, Suhrkamp, 1981;
  9. Jameson, F., The Politics of Theory: Ideological Position in the Postmodernism Debate, New German Critique, 1984, Nr. 33 (s.53 – 65);
  10. Johnson, N., The Limits of Political Science, Oxford, Clarendon, 1989;
  11. Lassmann, P., (Ed.), Politics and Social Theory, London, Routledge, 1989;
  12. Marjanović, Jovan, Teorija politike, Univerzitet u Beogradu, 1998;
  13. s. 12-64, Sabine, G., What is a Political Theory? In: J.A.Gould/V.V.Thursby (Ed.): Contemporary Political Thought. New York, Holt, Rinehart & Winston, 1969, ( s.7-20);
  14. Simeunović, D. Teorija politike I deo, Nauka i društvo, Beograd, 2001,
  15. s. 23-54; Williams, G.I., Political Theory in Retrospect, London, Edgar Elgar, 1991
  16. Telebaković, B., Filozofija politike, Tajd, Beograd, 2004.

Ocena znanja

• usmeni ispit 50;